دانشکده سما بندرعباس

گسترش علم و فن آوري در جهان پوياي کنوني مستلزم فراهم نمودن شيوه هاي متنوع فراگيري علم و دانش در جوامع انساني است. برنامه هاي چشم انداز توسعه جمهوري اسلامي ايران و به دنبال آن سياست هاي دانشگاه آزاد اسلامي در گسترش عرصه آموزش فني و حرفه اي در کشور، نيازمند تطبيق پذيري اين آموزشها با تغييرات نوين جهاني در زمينه هاي جديد آموزشي است و اين مهم جز با بازنگري در ساختار و يا ايجاد عرصه هاي جديد آموزشي در پيکره دانشکده ها محقق نخواهند شد. دانشگاه آزاد اسلامي به منظور تحقق برنامه ها و اهداف کلان آموزش عالي کشور در منطقه، اقدام به استقرار مجموعه اي نظام مند تحت عنوان دانشکده فني و حرفه اي سما نمود که به طور مستقيم زير نظر رياست محترم دانشگاه آزاد اسلامي مشغول فعاليت است.

اهداف:

برنامه مقطع کارداني پيوسته کاربردي بر اساس نياز کشور با توجه به حجم عظيم سرمايه گذاري هايي که در اين مقطع صورت پذيرفته، تهيه و تدوين شده است.

اهداف آموزش‌هاي کارداني عبارتند از:

1. گسترش و اعتلاي دانش و پژوهش در کشور

2. ارتقاي شاخص هاي کمي و کيفي

3. حفظ منزلت اجتماعي آموزشهاي کاربردي

4. فراهم سازي زير بناي مناسب براي ايجاد و انتقال تکنولوژي

5.تربيت نيروي کار ماهر

 

دانشکده فنی و حرفه ای سما بندرعباس در سال 1383 با همت دانشگاه آزاد اسلامى و معاونت مدارس سما بندرعباس و سازمان سما گام به عرصه تعليم و تربيت غير دولتى گذاشت و در ابتدا با پذيرش 291 نفر دانشجو در دو رشته تحصیلی نقشه کشی معماری و علمی کاربردی حسابداری و تعداد 3 نفر کادر اداري و آموزشي آغاز به کار کرد .

اين دانشکده پس از 8 سال تلاش مستمر، در حال حاضر با بيش از 2000 نفر فارغ‌التحصيل و تعداد بيش از 3200 نفر دانشجوى دختر و پسر در مقطع کارداني پيوسته رشته هاى نقشه کشی معماری، علمی کاربردی حسابداری و الکتروتکنيک-برق صنعتي و کارهاي عمومي ساختمان- نرم افزار کامپيوتر و طراحي و دوخت و در مقطع کارداني ناپيوسته رشته هاي حسابداري، امور گمرکي، علمي کاربردي نرم افزار کامپيوتر، معماري، پل سازي و ابنيه فني، ساختمان‌هاي بتني، تربيت معلم آموزش علوم تجربي و تربيت معلم آموزش ديني و عربي و کارشناسي ناپيوسته رشته هاي الکترونيک، مهندسي اجرايي عمران، مديريت ارتباطات و فناوري اطلاعات(ICT) به امر تعليم و تربيت دانشجويان مى پردازد .

دانشکده فنى و حرفه اى سما بندرعباس با آزمايشگاه‌هاى مجهز رشته برق، کارگاه‌هاى مختلف نقشه بردارى و نقشه کشى و کامپيوتر، سيستم مکانيزه ثبت نام، کتابخانه‌اى مشتمل بر 7350 جلد کتاب و 3475 عنوان کتاب توانسته خدمات بسيار ارزنده اى را به دانشجويان ارائه نمايد. دانشجويان اين دانشکده نيز توانسته اند در زمينه هاى مختلف علمى، پژوهشى، فرهنگى و ورزشى به موفقيت هاى چشم گيرى در منطقه و سطح کشور دست يابند.
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز آموزشی وفرهنگی سما بندرعباس می باشد